Obrazový atlas vybraných bylin a jejich účinků

Bezový olej, Bez černý, Sambucus nigra

Bezový olej

Bezový macerát

Esenciální olej Borovice černá

Borovicový olej

Borovicový macerát

Březový olej, Bříza bělokorá, Betula pendul

Březový olej

Březový macerát

Diviznový olej, Divizna velkokvětá, Verbascum densiflorum

Diviznový olej

Diviznový macerát

Dobromyslový olej, Dobromysl obecná, Origanum vulgare

Dobromyslový olej

Dobromyslový macerát

Jmelí olej, Jmelí bílé, Viscum album

Jmelí olej

Macerát ze jmelí

Kostivalový olej, Kostival lékařský, Symphytum officinale

Kostivalový olej

Kostivalový macerát

Levandulový olej, Levandule lékařská, Levandula angustifolia

Levandulový olej

Levandulový macerát

Lnicový olej, Lnice květel, Linaria vulgaris

Lnicový olej

Lnicový macerát

Lipový olej, Lípa malolistá, srdčitá, Tilia cordata

Lipový olej

Lipový macerát

Lopuchový olej, Lopuch plstnatý, Arctium tomentosum

Lopuchový olej

Lopuchový macerát

Maliníkový olej, Ostružiník maliník, Rubus Idaeus

Maliníkový olej

Maliníkový macerát

Esenciální olej Mateřídouška úzkolistá

Mateřídouškový olej

Mateřídouškový macerát

Esenciální olej máta, Máta peprná, Mentha piperita

Mátový olej

Mátový macerát

Měsíčkový olej, Měsíček lékařský, Calendula officinalis

Měsíčkový olej

Měsíčkový macerát

Ořešákový olej, Ořešák královský, Juglans regia

Ořešákový olej

Ořešákový macerát

Ostružiníkový olej, Ostružiník křovitý, Rubus fruticosus

Ostružiníkový olej

Ostružiníkový macerát

Pampeliškový olej, Pampeliška obecná, Smetanka lékařská, Taraxacum officinale

Pampeliškový olej

Smetánkový macerát

Podbělový olej, Podběl lékařský, Tussilago farfara

Podbělový olej

Podbělový macerát

Řebříčkový olej, Řebříček obecný, Achillea millefolium

Řebříčkový olej

Řebříčkový macerát

Esenciální olej třezalka, Třezalka tečkovaná, Hypericum perforatum

Třezalkový olej

Třezalkový macerát

Heřmánek

Esenciální olej heřmánek, Heřmánek pravý, Matricaria chamomilla

Heřmánkový olej

Heřmánkový macerát

Rozmarýn

Esenciální olej Rozmarýn lékařský

Rozmarýnový olej

Rozmarýnový macerát

Šalvěj

Esenciální olej Šalvěj lékařská

Šalvějový olej

Šalvějový macerát

Yzop

Esenciální olej yzop, Yzop lékařský, Hyssopus officinalis

Yzopový olej

Yzopový macerát

Obsahové látky rostlin

Rostliny obsahují přibližně 80 % vody. Zbytek tvoří sušina, která je složena ze stovek různorodých organických sloučenin, které zabezpečují především udržovací a ochranné funkce. Kontrolují růst rostlin a chrání je před fyzikálními jevy, jako je ultrafialové záření, před zvýšením či snížením teploty povrchu rostliny nebo před přílišným odpařováním vody. Lákají svou vůní a barvami opylovače květů a přenašeče semen. Odrazují nepřátele z řad požeračů, parazitů, kvasinek, plísní, řas, prvoků, bakterií a virů.
V atlasové galerii jsou u jednotlivých rostlin uvedeny převážně základní organické látky dle chemické podobnosti, jako jsou flavonoidy, třísloviny, terpeny, glykosidy apod. Pro hlubší studium konkrétních látek obsažených v jednotlivých rostlinách lze využít níže uvedenou odbornou literaturu.

Rizika použití

Obsahové látky v rostlinách se mění s ohledem na různorodé okolní vlivy, jako je složení půdy, roční období, klimatické podmínky nebo třeba nadmořská výška. Vzhledem k těmto faktorům je účinnost rostlinné látky relativně proměnlivá.
V odborné a populárně-naučné literatuře o léčivých rostlinách se často nacházejí také rostliny s obsahem jedovatých látek. Maceráty z těchto rostlin zásadně nevyrábíme. Jeden z mnoha důvodů je, že v domácích podmínkách nedoká žeme přesně odhadnout ideální dávku. Rozdíl mezi léčivým účinkem a otravou může být velmi malý.
My se zde zabýváme pouze výrobou domácích olejů z nejedovatých léčivých rostlin. Výjimkou snad může být pouze jmelí, které je v některé zahraniční literatuře označováno za jedovaté, ale v naší odborné literatuře tomu tak není.

Upozornění autora
Popisované účinky jednotlivých bylin vychází výhradně s odborné literatury, která je níže uvedena.

lecive oleje, jak sbirat bylinky, jak vyrábet, jak michat, pouziti, macerace

Odborný slovníček použitých výrazů

Aldehydy jsou v přírodě velmi běžné uhlovodíky. V rostlinách jsou často v silicích.

Adstringens je léčivo nebo rostlinná látka se stahujícími účinky, místně zužující cévy a snižující vyměšování (sekreci). Adstringencia způsobují srážení (tříslení) bílkovin. Používají se místně pro zklidnění a urychlení hojení kůže a sliznic. Působí rovněž proti průjmu.

Alkaloidy představují velkou skupinu zásaditých organických sloučenin, které se tvoří při přeměně aminokyselin. Převážná většina alkaloidů je obsažená v rostlinách a plní také obrannou funkci. Mají značné biologické účinky na živočichy v podobě jedů, psychoaktivních látek a léků. Používání vysoce alkaloidních rostlin nepatří do lidového léčitelství a je vyhrazenou pouze odborníkům, jelikož z mnoha objektivních důvodů nelze přesně stanovit množství použité rostlinné látky s obsahem alkaloidů. Mezi alkaloidy najdeme nejprudší rostlinné jedy.

Antirevmatikum je léčivo nebo rostlinná látka působící proti revmatismu.

Antitumorikum (antitumorózní) je látka působící proti tvorbě nádorů.

Estery jsou deriváty (odvozeniny) karboxylových kyselin. Jedná se o organické sloučeniny.

Destilace (parní destilace) jedná se o jeden ze způsobů extrakce esenciálních olejů z rostlinného materiálu. Při parní destilaci se používá nízká teplota, při které vodní pára cirkuluje pod tlakem přes rostlinný materiál. Nasycené páry olejem poté přecházejí do chladiče, ve kterém tyto páry zkondenzují na kapalinu (směs oleje a vody). Olej se od vody oddělí pomocí separace.

Diaforetikum (diaforetika, antipyretikum) je látka vyvolávající pocení.

Diuretikum (diuretika) je léčivo nebo rostlinná látka zvyšující vylučování moči a tím snižuje množství vody v těle. Úbytek vody způsobuje snížení krevního tlaku

Esenciální olej (éterický olej) je extrakt z rostlin získávaný destilací. Viz silice.

Expektorans (expektorancia) je látka, která podporuje uvolnění a odstranění hlenu z dýchací soustavy a usnadňuje vykašlávání. Expektorancia dělíme dle vlastností na mukolytika, sekretolytika a sekretomotorika.

Extrakce je metoda zajišťující přechod vlastností pevných látek do kapalných. Příkladem může být luhování pevných látek v podobě rostlinného materiálu v rozpouštědle. Rozpouštědlem může být voda, olej, líh apod. Luhování za studena se nazývá macerace, příkladem této metody jsou olejové maceráty, o kterých pojednává tato kniha. Digesce je luhování v horkých kapalinách, kterou vidíme například u přípravy čaje nebo kávy. Enfleuráž je název z francouzštiny pro extrakční metodu k získávání vonných látek z květin v kosmetickém průmyslu.

Farmakobotanika se zabývá poznatky z botaniky, které využívá ve farmacii.

Fenoly je skupina aromatických chemických sloučenin, které jsou obdobou alkoholů. Většinou mají charakteristický zápach. Nejjednodušším členem této skupiny je fenol (C6H5OH) neboli kyselina karbolová (hydroxybenzen, karbol, benzenol).

Flavonoidy (bioflavonoidy, vitamín P) jsou chemické sloučeniny obsažené v rostlinách, které plní celou řadu funkcí jako je obrana nebo zbarvení rostlin. Jedná se o tisíce druhů chemických sloučenin, jako jsou flavonoly, flavony, katechiny, flavanony, antokyanidiny a isoflavonoidy. Nadřazenou skupinou flavonoidů jsou fenylpropanoidy (polyfenoly). Některé flavonoidy v ostružinách a malinách patří mezi nejsilnější antioxidanty.

Fotosenzibilace je alergická reakce, kterou způsobují některé rostliny. Projevuje se zvýšenou citlivostí vůči ultrafialovému záření. Příznakem je zčervenání a pálení pokožky, která byla vystavena světlu, v těžších případech vznikají otoky nebo puchýře. Reakce se objevuje až několik hodin po ozáření. Při aplikaci léčiva způsobujícího fotosensibilitu nevystavujeme pokožku slunečnímu nebo UV záření po dobu 24 hodin.

Glykoproteiny jsou proteiny (bilkoviny) s navázanými sacharidy (cukry).

Glykosidy jsou deriváty (odvozeniny) sacharidů (cukrů, škrobu, celulózy). Deriváty mohou obsahovat také necukerné složky. Glykosidy se hojně vyskytují v rostlinné říši a tvoří velké množství různorodých látek. Patří mezi ně třeba kumariny, saponiny nebo lignany. Rostlinné glykosidy jsou často součástí mnoha léčiv.

Hemoroidy jsou cévní struktury za řitním otvorem, které napomáhají při kontrole vyprazdňování. Onemocnění se projevuje jejich zánětem nebo zduřením.

Hemostatikum (hemostyptikum) je léčivo nebo rostlinná látka zastavující krvácení.

Hořčiny (amara, stomachika) jsou hořké rostlinné látky různorodého chemického složení. Díky hořké chuti vzbuzují chuť k jídlu a zlepšují trávení.

Hydrosol (hydrolát, květinová voda) - vedlejší produkt vznikající při výrobě esenciálních olejů.

Hyperemikum je léčivo nebo rostlinná látka, která způsobuje překrvení. Zvyšuje obsah krve v orgánu nebo tkáni.

Hypoglykemikum je léčivo nebo rostlinná látka, která snižuje hladinu glukosy v krvi.

Chemopretektivum (chemopretektivní) je léčivo nebo rostlinná látka chránící především jaterní buňky před působením cizorodých toxických sloučenin.

Cholagogum je léčivo nebo rostlinná látka podporující vylučování žluči, nebo urychlující vyprazdňování žlučníku.

Choleretikum je léčivo nebo rostlinná látka zvyšující tvorbu a vylučování žluče.

Karboxylové kyseliny jsou organické kyseliny, které tvoří nezbytnou součást všech živých organismů. V největší míře se vyskytují v rostlinách.

Karminativum (karminativa) je léčivo nebo rostlinná látka, která působí proti nadýmání. Zmírňuje plynatost a zlepšuje odchod plynů.

Kumariny jsou aromatické chemické sloučeniny obsažené v mnoha rostlinách, které je chrání před požerači. Mají schopnost snižovat srážlivost krve. Považují se za toxické, ale přesto se používají v potravinářství, lékařství a kosmetice.

Lignany jsou skupinou chemických látek, které se často vyskytují v rostlinách, kde zajišťují různorodé ochranné funkce.

Macerace je luhování (máčení) rostlin v kapalině za studena. Jedná se o jednu z nejstarších a nejjednodušších technik, která se používala ve starověku. Čerstvý materiál v podobě květů, plodů, semen, listů, stonků, kořenů, hlíz a pryskyřic se rozmačká, rozřeže nebo rozdrtí a poté se začne extrahovat. Výluh z rostlin se nazývá macerát. Viz extrakce.

Metabolismus je látková a energetická přeměna, která probíhá v buňkách a živých organismech.

Metabolit je produkt látkové přeměny (metabolismu). Metabolity jsou obvykle malé molekuly, které se vážou na biomolekuly.

Molekula je částice složená z atomů nebo iontů. Může být neutrální nebo má kladný nebo záporný elektrický náboj.

Mucilaginosum je léčivo nebo rostlinná látka, která vyvolává tvorbu hlenu.

Organické kyseliny jsou organické sloučeniny s vlastnostmi kyselin. Nejběžnějšími organickými kyselinami jsou karboxylové kyseliny, které jsou součástí všech živých organismů. Mezi známé organické kyseliny patří především kyselina citrónová, octová, mléčná, mravenčí a šťavelová.

Patogen je choroboplodný zárodek, který může zapříčinit onemocnění hostitele. Patogenem mohou být různé organismy (např. prvoci, bakterie, houby, živočichové) a také viry.

Polyfenoly jsou chemické sloučeniny obsažené v rostlinách. Obecně se dělí se na taniny a fenylpropanoidy. Fenylpropanoidy poskytují rostlinám ochranu před ultrafialovým zářením, proti požeračům, plísním, bakteriím a jiným patogenům. Zajišťují také zabarvení a pachy rostlin, které lákají nepostradatelné opylovače.

Polypeptidy se od proteinů liší počtem aminokyselin, ale v podstatě se zaměňují za proteiny.

Proteiny (bílkoviny) jsou složité informační makromolekuly. Jsou základem všech organismů a plní v nich různé funkce jako jsou stavební, řídící, skladovací, obranné apod. Vznikají kondenzací aminokyselin, z kterých jsou složeny.

Roborans (tonikum) je léčivo nebo rostlinná látka celkově posilující organismus.

Saponiny jsou chemické sloučeniny ze skupiny glykosidů. Při třepání s vodou silně pění. Mají různé účinky. Snižují křehkost cév, působí močopudně, rozpouštějí hlen, mají protizánětlivý a mírně projímavý účinek. Podporují vstřebávání jiných účinných složek léků. Jsou užitečné pouze v malém množství.

Sedativum (sedativní) je látka, která potlačuje vliv centrální nervové soustavy, uklidňuje, uvolňuje, zmenšuje strach, usnadňuje spánek, zhoršuje vnímání, zpomaluje dýchání a reflexy. Předávkování může způsobit ztrátu vědomí a smrt.

Silice (éterické, esenciální oleje) jedná se o silně koncentrovanou směs těkavých a často vonných látek. Silice se z rostlin získávají již minimálně 8000 let a to především parní destilací, extrahováním a lisováním. Používají se ve farmacii a parfumerii. Obvykle se jedná o složité směsi několika stovek chemických látek. Nejčastěji jsou tvořeny terpeny, alkoholy, estery, ketony, fenoly, oxidy, aldehydy a ethery. V nepatrných množstvích také furany, kumariny, karboxylovými kyselinami, laktony a alkany.

Spazmolytikum je látka uvolňující křeče vnitřních dutých orgánů. Je podávána při bolestech trávící soustavy, urogenitální soustavy, při kolikách a migrénách.

Stomachikum (stomachika) je léčivo nebo rostlinná látka, která upravuje činnost žaludku a podporuje chuť k jídlu.

Terpeny jsou organické sloučeniny převážně rostlinného původu. Patří mezi isoprenoidy a dělí se podle počtu molekul na monoterpeny, seskviterpeny, diterpeny, triterpeny, tetraterpeny a polyterpeny. Terpeny jsou často těkavé vonné látky obsažené v listech, plodech, květech, oddencích, kořenech a pryskyřicích rostlin. Jsou podstatnou součástí většiny silic.

Třísloviny (taniny) jsou hojně vyskytující se rostlinné polyfenoly. Mají trpkou, svíravou nebo hořkou chuť. Způsobují srážení (tříslení) bílkovin. Třísloviny patří mezi adstringencia.

Použitá odborná literatura

Englert L., Paracelsus - člověk a lékař, Praha 1943
Jahodář L., Farmakobotanika - semenné rostliny, Karolinium Praha 2011
Jahodář L., Lečivé rostliny v současné medicíně, Praha 2010
Korbelář J., Endris Z., Krejča J., Naše rostliny v lékařství, Avicenum Praha 1981
Macků J., Krejča J., Atlas liečivých rastlín, Bratislava 1965
Novák F., Farmaceutická botanika, Praha 1950
Rosypal S. a kolektiv, Přehled biologie, Scientia Praha 1994
Stewart D., The Chemistry of Essential Oils, A Care Publication, 2010
Větvička V., Matoušová V., Mašek J., Stromy a keře, Aventinum Praha 2001