Jak můžeme naše domácí oleje použít

Všestranné použití domácích olejíčků

Příklady použití námi vyrobených domácích vonných a léčivých olejů pomocí macerace.

  • Oleje a mastičky pro ošetřování a regeneraci pokožky
  • Vonné ústní vody a léčivé kloktadla
  • Přírodní domácí kosmetika
  • Účinné aktivní složky pro výrobu masážních gelů, směsí a roztoků
  • Dochucování jídel
olejove masaze, macerace, vonny olej, esencialni olej

Použití a dávkování

Pro koho jsou domácí oleje určeny

Už jejich název napovídá, že jsou určeny především pro naši domácnost. Pokud nejsme lékařem, neměli bychom se pokoušet léčit druhé. Zde uvedené informace slouží pouze pro naši vlastní a pečlivě uváženou potřebu. Jenom my sami se dobře známe, víme, k čemu jsme náchylní, jaké máme zdravotní problémy, jak máme citlivou pokožku nebo třeba jaké zrovna užíváme léčiva.

Důležité upozornění:
Domácí oleje, které jsou zde popisovány, by neměly používat těhotné a kojící ženy, alergici a epileptici.

Obecně k dávkování

Používejme vždy selský rozum. Méně je mnohdy více. Záleží také jak silný a starý je náš macerát. Domácí oleje jsou obecně silnější než bylinné čaje. V tradičním léčitelství se v minulosti často používaly čerstvé rostliny pro jejich vyšší účinnost. Olejový macerát tyto účinky zachovává narozdíl od bylinných čajů, kdy se sušením, skladováním a následným zalitím horkou vodou vytrácí velká část účinných látek, které byly v původní rostlině obsaženy. V tradičním léčitelství se v minulosti používaly především čerstvé rostliny a jejich maceráty pro jejich vyšší účinnost.

pouziti, vyuziti, vyroba, davkovani, olejove masaze, macerace, vonny olej, esencialni olej, výroba masaznich oleju

Zevní použití

Při zevním použití se nemusíme větších dávek příliš obávat. Nanejvýš u citlivých osob se při opakovaném použití mohou na pokožce vyskytnout alergické reakce v podobě zčervenání kůže či drobných vyrážek a puchýřků. Může se nám to stát například při použití řebříčkového nebo třezalkového oleje. V případě výskytu uvedených reakcí stačí stávající olej nahradit jiným, který nám nebude přinášet komplikace. Podrážděná pokožka se s prodlevou sama zregeneruje.

Vnitřní použití

Zde popisované domácí oleje nejsou určeny k vnitřnímu použití. Nikdy nezapomínejme, že řada kvalitních a účinných léčiv je ve větším množství pro lidský organismus nebezpečná až přímo toxická. Vyjímku mohou tvořit pouze domácí oleje vyrobené z aromatických bylin, které nám mohou sloužit k dochucování jídel. Nezapomínejme však, že výrobou (macerací) vznikají silné koncentráty, a proto je potřeba vybírat pouze bezpečné byliny, které neobsahují vysoké koncentrace nebezpečných alkaloidů či jiných škodlivých látek.

Léčivé účinky olejových macerátů

  • Zklidňují, dezinfikují, zjemňují a zvláčňují pokožku
  • Regenerují povrchová zranění
  • Čistí a ošetřují ústní dutinu

Ústní voda a kloktadla

Ideální způsob využití domácích olejů je v oblasti ústní hygieny. Jedná se o tradiční způsob, kterým se můžeme zbavit nahromaděných bakterií na našich zubech, dásních, jazyku a stěnách ústní dutiny. Ideální „ústní vodu“ si můžeme namíchat z několika našich domácích olejů tak, aby nám chuťově vyhovovala. Důležité je, aby směs obsahovala olej s protizánětlivými (antiseptickými) účinky.

TIP na účinnou staroindikou techniku z Ájurvédy
Ranní očista jazyka a úst. Nejlépe ráno, jakmile vstaneme, vložíme jednu malou lžičku domácího oleje do úst a 10 minut převalujeme olej v ústech a poté zbytky oleje promísené se slinami vyplivneme.

Domácí bylinné oleje, Macerované oleje, Bylinné koupele, Ájurvéda