Jak a kdy sbírat bylinky pro naše olejíčky

Sběr rostlin

Kdy a jak sbíráme bylinky

Rostlinný materiál, který potřebujeme k přípravě jednotlivých domácích olejů, si zajistíme na procházce v našem okolí. Většina zde uvedených léčivých rostlin nás obklopuje téměř všude a byly vybrány především na základě jejich všeobecné známosti.
Rostliny sbíráme za suchého počasí. Vybíráme jen krásné, zdravé a nepoškozené rostliny. Vyhýbáme se okrajům silnic, hustě zastavěným oblastem a průmyslovým areálům. Vyvarujeme se také sběru rostlin v chráněných oblastech a rezervacích. Ochrana nejenom léčivých rostlin, ale celého ekosystému, by pro nás všechny měla být samozřejmostí.

V případě, že sbíráme pouze horní části rostlin, budeme potřebovat ostrý nůž, jelikož některé stonky jsou velmi houževnaté a téměř nejdou utrhnout. Navíc tak nepoškodíme kořenový systém a zajistíme tak zbytku rostliny přežití. V budoucnu se můžeme vracet na stejná místa a ušetříme tak čas, který bychom museli věnovat vyhledáváním nových lokalit. Na sběr plodů trnitých keřů nebo ostružinového listí použijeme kvalitní kožené rukavice. K vykopávání kořenů se hodí rýč nebo ještě lépe starší silnější nůž, který je lépe přenosný. Rostlinný materiál, jako jsou listy, celé rostliny nebo plody, sbíráme nejlépe do papírových sáčků, které můžeme mít uloženy v batůžku, proutěném košíku nebo sadařské nůši. Na vlhké a špinavé kořeny nám postačí obyčejné plastové sáčky nebo krabičky.

Domácí bylinné a ovocné sypané čaje

Pozor na klíšťata

sber bylinek, kliste obecne, ixodes ricinus, sbirani lecivych bylin

Při sběru léčivých rostlin v travnatém vlhčím a stinném porostu nám hrozí, že si s sebou domů přineseme nezvané hosty - klíšťata. Toto riziko významně snížíme používáním oděvu s dlouhými rukávy a nohavicemi, který je ošetřen repelentem proti klíšťatům. Nejpozději večer, těsně před spaním, si celé tělo pečlivě zkontrolujeme od klíšťat a to i v případě, že jsme použili repelent. Včasným odstraněním klíštěte, které se ještě nestačilo dostatečně přisát, předejdeme zdravotním rizikům, které jsou s těmito parazity spojeny.

sber bylinek, macerace, macerovane oleje pouziti, atlas lecivych bylinek, lecive oleje, jak sbirat bylinky, jak vyrábet, jak michat, pouziti, macerace oleju

TIP na účinný repelent
Pomocí esenciálních olejů lze rychle a snadno vyrobit účinný domácí repelent. Můžeme ho použít na oděv, aniž bychom ho tím nějak znečistili, naopak budeme příjemně vonět. Do rozprašovače nalijeme obyčejnou vodu a přidáme pár kapek esenciálního oleje z máty. Před každým použitím nádobu důkladně protřepeme. Můžeme použít také levanduli, hřebíček, rozmarýn nebo eukalypt.